مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس از اختصاص ردیف اعتباری مستقل برای بلندترین برج آجری جهان توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری خبر داد.

میل گنبد

به گزارش گرگانا دکتر ˈجبرئیل نوکندهˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: موافقتنامه اختصاص این ردیف اعتباری که ۵ بهمن امسال در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تصویب شد، چند روز گذشته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ابلاغ شد.

وی افزود: با توجه به ثبت جهانی برج قابوس قرار بود این برج درسال ۹۲ دارای ردیف اعتباری مستقل شود که بدلایلی این امر محقق نشد اما با تایید معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری این برج برای سال ۹۳ دارای ردیف اعتباری خواهد بود.

دکتر نوکنده همچنین بابیان اینکه سازمان یونسکو هیچ اعتباری را برای آثار ثبت شده جهانی اختصاص نمی دهد بلکه بیشتر مشاوره های علمی و نظارتی می دهد، اضافه کرد: یونسکو درصورت تقاضای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برخی کمک های مالی درقالب تسهیلات بانکی می دهد.

وی ابراز امیدواری کرد، با اختصاص ردیف اعتباری مستقل برای برج قابوس، از این پس شاهد فعالیت های عمرانی و آزادسازی حریم در اطراف این برج باشیم.

برج قابوس شهر گنبدکاووس بعنوان بلندترین برج آجری جهان در ۱۰ تیرماه ۹۱ در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد.

این برج قابوس، یکی از بی نظیرترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که درشمال شهر گنبدقابوس و در ۳ کیلومتری آثار بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد.