معاون درمان و رییس ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با تشریح برنامه های ایام نوروز این دانشگاه گفت: علوم پزشکی گلستان فعالانه در راستای ارائه خدمت به مردم و مسافران تلاش دارد.

دانشگاه علوم پزشکی / گرگانابه گزارش گرگانا، دکتر ˈمحمدیˈ روز پنجشنبه در گفت وگوی خبری اظهار کرد: جمع آوری اطلاعات از بیمارستان ها، بازدیدهای بهداشتی از مراکز تهیه و توزیع موادغذایی و تفرجگاه ها، نظارت بر داروخانه ها و کنترل کیفیت مواد غذایی و آماده باش نیروهای اورژانس ۱۱۵بصورت روزانه توسط ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه انجام می شود.

به گفته وی، در راستای اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی، معاونان دانشگاه نیز بصورت فعالانه حضور داشته و بر عملکرد واحدهای واحدهای مختلف نظارت مستقیم دارند.

رییس ستاد تسهیلات نوروزی علوم پزشکی گلستان افزود: دربخش بهداشت یکی از مهمترین اقدامات، اعزام اکیپ های بازرسان بهداشت محیط از۱۵ اسفند برای نظارت بر مراکز توزیع مواد غذایی، رستوران ها، هتل ها و اماکن عمومی بین راهی بوده است که بیش از ۲۱ تن مواد غذایی فاسد کشف معدوم و با ۱۰۳۵ مورد دستفروش دوره گرد مواد غذایی برخورد شد.

محمدی اضافه کرد: در ماه گذشته نیزاز۲۴ هزار۱۵۹مرکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی بازدید شد که ۴۲۵ مرکز به دادگاه معرفی شده اند.

به گفته معاون درمان علوم پزشکی گلستان، همچنین از ۵۷۸۶ مورد از اماکن عمومی بازرسی بهداشتی به عمل آمد.

دکترمحمدی با بیان اینکه کلیه مراکز درمانی و بیمارستان ها برای خدمات دهی در ایام نوروز آماده هستند، گفت: بیماران پذیرش شده در اورژانس های بیمارستانی استان بصورت سرپایی در این مدت ۳۷هزار۶۶۲نفر بوده و ۳ هزار۴۲۲نفر هم تحت مراقبت بوده اند.

وی ادامه داد: در مجموع ۴۰۵ مورد بیمار تصادفی به مراکز درمانی مراجعه نموده اند که ۱۶۸ مورد بصورت سرپایی و ۲۳۷ مورد بستری شده اند.

به گفته وی، بیماران جدید بستری شده در این ۸ روز ۳۶۶۱ نفر و ترخیص شده ۳۷۹۴ نفر بوده اند.

دکتر محمدی همچنین افزود: یک هزار و ۳۵۹ جراحی در طول این مدت در بیمارستان های استان گلستان انجام گرفته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه تمامی این اقدامات جهت فراهم ساختن زمینه سفری آسوده برای هموطنان انجام می شود، افزود: در بخش ماموریت های مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیز ۱۲۸۰ ماموریت توسط آمبولانس های اورژانس اتجام شده که از این تعداد ۲۷۳ مورد ماموریت تصادفی و ۱۰۰۷ مورد ماموریت غیر تصادفی بوده است.

وی در خصوص بخش غذا ودارو نیز گفت: از ۲۶ اسفند تا چهارم فروردین سال جاری تعداد ۳۱ مورد بازدید از داروخانه های سطح استان انجام و ۴۳ تماس تلفنی درخصوص کمبود دارویی پیگیری شد و از ۱۲ کارخانه تولید مواد غذایی بازدید بعمل آمد.

دکتر محمدی، توزیع کتابچه سلامت در سفر، نصب بنر اطلاع رسانی، پمفلت و بروشور دفترچه راهنمای مسافرین نوروزی جهت توزیع در پایگاه های اورژانس، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها شامل آدرس و تلفن مراکز امدادی و بیمارستان ها، آدرس و تلفن داروخانه ها و توصیه های دارویی، توصیه های بهداشتی را از سایر اقدامات این ستاد ذکرکرد.