دبیر کمیته گردشگری روستایی ستاد تسهیلات و نظارت بر سفرهای نوروزی استان گلستان گفت: استان گلستان علاوه بر ظرفیت های مذهبی و تاریخی و طبیعی در زمینه روستایی نیز از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است و می تواند پایتخت گردشگری روستایی کشور شود.

نصیبیبه گزارش گرگانا،علی نصیبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان گلستان ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه گردشگری روستایی برخوردار است که با اقداماتی که در نوروز ۹۳ با کمک دهیاری ها و شوراهای روستایی درروستاها انجام شد بخشی از این ظرفیت به مسافران معرفی شد و گلستان می تواندایتخت گردشگری روستایی کشور شود.

دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان با کمک دهیاری و شوراهای و فعالان فرهنگی و اجتماعی روستاها و بخشداری ها و فرمانداری ها، متولی گردشگری روستایی است و در تاکنون ۴۵ جشنواره نوروزی روستایی در استان برپا شده است که تا پایان روز ۱۱ فروردین ۶۰ جشنواره روستایی در سطح استان برپا می شود.

وی افزود: با توجه به فرا رسیدن ایام فاطمیه جشنواره های روستایی تا پایان روز ۱۱ پایان می یابد و این جشنواره ها شامل آداب و رسوم روستایی ، بازیهای بومی و محلی ، سنت ها و غذاهای محلی و موسیقی روستایی است که غالبا دو تا چهار هزار نفر از این هر جشنواره بازدید می کنند که نیمی از بازدید کنندگان مسافران هستند.

وی تصریح کرد: هدف ازبرگزاری این جشنواره ها ایجاد شور و نشاط و همگرایی اجتماعی در روستاها و حفظ و احیای فرهنگ غنی و ریشه دار روستایی و احیای فرهنگ بومی روستایی و جلوگیری از مرگ و فراموشی سنت ها و اداراب روستایی است که تلاش می شود در این جشنواره این آداب و رسوم به گردشگران معرفی شود و به ماندگاری مسافران در استان کمک شود.

نصیبی بیان کرد: برگزاری این جشنواره ها می تواند تصویر مثبتی از گلستان در ذهن گردشگران ایجاد کند و مسافرانی بوده اند که حتی برنامه های جشنواره ها را از کمپ های گردشگری روستایی گرفته اند و به دلیل جشنواره ها در استان حضور پیدا کرده اند.

۲۴ کمپ گردشگری روستایی در استان فعال است

دبیر کمیته گردشگری روستایی ستاد تسهیلات و نظارت بر سفرهای نوروزی استان گلستان افزود: ۲۴ کمپ گردشگری روستایی در مسیر جاده های اصلی و روستاهای استان و گردشگاه ها برپا شده است که وظیفه این کمپ ها معرفی شیوه زندگی روستائیان و معرفی جاذبه های روستاهای استان و در نهایت کمک به ماندگاری مسافر در استان است.

نصیبی ادامه داد: علاوه بر این برخی خدمات رایگان مانند آب جوش و نان سنتی در بین گردشگران مراجعه کننده به کمپ ها توزیع می شود و در کنار این جهت درآمدزایی و رونق اقتصادی روستایی در کنار کمپ ها بازارچه های محلی تشکیل شده است و تولیدات روستائیان در آن به مسافران عرضه می شود.