اولین جشنواره بازی ها و غذاهای بومی و محلی غرب استان گلستان در روستای ˈلیوان غربیˈ بخش نوکنده از توابع شهرستان بندرگز برگزار شد.

جشنواره محلیبه گزارش گرگانا به نقل از ایرنا،  در این جشنواره آیین های سنتی روستای لیوان غربی به اجرا گذاشته شد که مورد استقبال مسافران و مردم قرار گرفت.

هم چنین در این جشنواره علاوه بر بازی های بومی محلی و اجرای نمایش و موسیقی محلی، نمایشگاه دستاورهای محلی برپا شد که با استقبال مردم مواجه شد.

در این مراسم آیین های سنتی نظیر برپایی جشن عروسی به صورت سنتی، پخت انواع آش های محلی، پخت انواع شیرینی، اجرای بازی های محلی و اجرای دیدنی طنز به چشم می خورد که بسیار تماشایی بود.

فرماندار بندرگز نیز در این جشنواره روستایی گفت: زیربنای توسعه و پیشرفت هر جامعه ای عملا در فرهنگ و اقتصاد همان جامعه است.

ˈعلی اصغر میرزاییˈ با اشاره به نام گذاری سال ۹۳ به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی افزود: مدیران و مسئولان اجرایی کشور با اجرای سیاست های اقتصادی و فرهنگی، این امر بزرگ را به سرانجام خواهند رساند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله اقتصاد مقاومتی، بسیار ضروری است و جامعه ما باید به آن دست یابد زیرا دشمنان در صحنه های نبرد واقعی مأیوس شده و در صدد ضربه زدن از طریق فرهنگ و اقتصاد به این جامعه است.

میرزایی تصریح کرد: برای خودکفایی اقتصادی نیاز به کارهای زیربنایی داریم که امیدواریم با تلاش مسئولان، کشور را به قله های رفیع اقتصادی برسانیم.

فرماندار بندرگز افزود: حق ملت ایران است که در این عرصه گام بردارد و محتاج سایر کشورها نباشد.

وی در ادامه با اشاره به جشنواره روستایی گفت: یکی از اهداف جشنواره های بومی و محلی، زنده نگاه داشتن آداب و رسوم مردم روستاهاست که با برگزاری چنین برنامه هایی علاوه بر ایجاد شادابی و نشاط، نیازی نخواهیم داشت تا از فرهنگ غربی ها الگوبرداری شود.

در این مراسم دکتر نظری مهر نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری گلستان نیز حضور داشتند.

ˈلیوان غربیˈ در ۹ کیلومتری غرب شهر بندرگز یکی از روستاهای دیدنی و تاریخی استان گلستان به شمار می آید که همه ساله در ایام نوروز پذیرای بسیاری از مسافران از اقصی نقاط شهرهای مختلف ایران اسلامی است.