نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: به سرانجام رسیدن مجتمع پتروشیمی گلستان دغدغه اول نمایندگان و مسئولان اجرایی استان است.

پتروشیمیبه گزارش گرگانا به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ˈسیدعلی طاهریˈ روز شنبه افزود: رفع مشکلات پروژه مهم پتروشیمی گلستان دستور کار همیشگی جلسات مشترک مجمع نمایندگان با مسئولان اجرایی ملی و استانی است و همه ما در این خصوص دغدغه داریم.

به گفته وی، همه مسئولان در این موضوع اتفاق نظر دارند و به نتیجه رسیدن آن را وظیفه خود در مقابل ده ها هزار سهامدار این شرکت می دانند.

وی با بیان این که اخذ مصوبه وام ارزی از صندوق توسعه ملی، گام مهمی در مسیر رفع موانع فراروی پتروشیمی گلستان بود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده موانع اصلی برداشته شد و با پرداخت وام ارزی، تکمیل این پروژه شتاب می گیرد.

طاهری با اشاره به این که پتروشیمی گلستان یکی از اقتصادی ترین پروژه های استان است، خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی پتروشیمی گلستان علاوه بر این که می تواند نیاز کشاورزان استان های همجوار را تأمین کند در کشورهای آسیای میانه نیز از بازار خوبی برخوردار است.

نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به مردم و سهامداران شرکت صنایع پتروشیمی گلستان اطمینان داد که مجمع نمایندگان و مسئولان اجرایی لحظه ای این پروژه مهم را رها نکرده و تا به سرانجام رسیدن آن از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

وی همکاری وزارت نفت را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم با همکاری مسئولان وزارت نفت و مسئولان بانکی کشور پتروشیمی گلستان زودتر به نتیجه برسد.

طاهری افزود: هیات مدیره و مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی گلستان نیز در این مسئله بسیار فعال و پیگیر هستند و همگام با نمایندگان و مسئولان اجرایی تلاش می کنند.

پروژه پتروشیمی گلستان مصوبه سفر نخست رییس جمهوری در سال 84 بود که از اوایل سال 85 بحث تبلیغاتی آن آغاز و در آذر ماه آن سال پذیره نویسی برای خرید سهام انجام شد و بیش از 95 هزار نفر از مردم استان در این طرح عظیم شرکت کردند.

منابع مالی دریافت شده از مردم مبلغ 28 میلیارد و 500 میلیون تومان بود که بر اساس پیش بینی بودجه مورد نیاز این طرح در سال 86 ، آورده مردم تنها 6 درصد از کل بودجه لازم بود.

این شرکت با هدف تولید سالانه 677 هزار تن آمونیاک و 1073 تن اوره با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت خود را با موضوع احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی محصولات پتروشیمی و تبدیل کلیه مواد پتروشیمیایی و فرآورده های فرعی و مشتقات آن ها و هم چنین انجام کلیه فعالیت های تولیدی، صنعتی، بازرگانی، مالی و اعتباری آغاز کرد.

شرکت پتروشیمی گلستان در زمینی به مساحت تقریبی 300 هکتار در حد فاصل 30 کیلومتری شهرستان گرگان، سه راه گمیشان، جاده اینچه برون، حد فاصل 15 کیلومتری شهرستان آق قلا در دست احداث است.

مراسم کلنگ زنی طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان در 24 آبان 85 با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مقامات استانی برگزار شد.